Hızlı ve Güvenilir Sonuçlar

Çalışacağımız zeminin altındaki yapıyı detaylı analizler yapmadan bilmemiz mümkün değildir. RC Delme (Ters Sirkülasyonlu Delme) bu konuda bize yardımcı olan ve dünya üzerinde geniş olarak kullanılan yöntemlerdendir. Bu yöntem ile ana kayanın yapıyı destekleyecek kadar güçlü olup olmadığını veya çalışacağımız zeminden ne yapıda ve hangi kayaç, materyal içeriklerini kapsadığını analiz edebiliriz. RC sondaj, keşif sondajında da kullanılan bir yöntemdir. Bu, ana kayanın altında bulunan zemin yapısı hakkında hızlı ve güvenilir sonuçlar elde etmenize yardımcı olacaktır. Bu yöntem hem çekiç hem de dönme hareketlerini kullanır.

Yöntem, daha sonra analiz edilebilen zemin kırıntıları olarak bilinen kaya parçalarını çıkarmak için basınçlı hava kullanarak çalışır. Yöntemi başka bir şekilde açıklamak için: RC boru, bir iç ve dış borudan oluşur. Hava, iç ve dış boruların duvarları arasından çekice, kesilen zemin kırıntıları iç borunun ortasından yukarı doğru üflenir: bu, farklı katmanlardan kesimlerin karıştırılmadığı anlamına gelir. Bunun yerine, kayanın her seviyede neden yapıldığına dair kesin bir cevap alınmasına imkanı tanır.

Bu teknik 600 metreye kadar derinliklerde kullanılır. Numuneler sondaj sırasında sürekli olarak alınır ve kesimlerin yaklaşık %12'si analiz edilebilir.